Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika Vize Başvuru Formu

Belçika Avrupa Birliği ülkelerinden biri olarak Türkiye’den giriş yapacak, çeşitli sebepler ile Belçika’da kalacak kişilere vize uygulaması olan ülkelerden biridir. Belçika’ya öğrenci, ikamet, çalışma, diplomatik gibi birçok vize için başvuru yapılabilmektedir. Belçika’ya vize alan kişiler Belçika ile beraber nerdeyse bütün Avrupa Birliği ülkelerine serbest giriş çıkış hakkı olan schengen vizesi de almış olmaktadır.

Belçika vize başvuruları için bir başvuru formu doldurmak gerekiyor. Belçika için verilecek vizelerin kararı Belçika konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. İş, gezi vb. nedenler ile vize başvurusu formu doldurduktan sonra başvuru yapanların bir formu doldurması ve talep edilen belgeleri randevu gününe kadar tam olarak hazırlaması gerekmektedir.

Belçika elçiliği başvuru kriterleri Belçika’nın kendi belirlediği kriterler yanında AB kriterlerini de kapsamaktadır. Kriterleri karşılayan kişiler alacakları schengen vizesi ile herhangi bir ek belge olmaksızın 26 ülkede serbest şekilde dolaşma hakkı elde etmektedir. Belçika elçiliğine vize başvurusu ön koşulu olan başvuru formunu doğru olarak doldurmak en önemli vize almak isteyenler için en önemli noktalardan biridir.

Belçika Vize Başvuru Formu

Avrupa birliği ülkeleri içinde yer alan Belçika vize başvurularında ki ilk ayak başvuru formudur. Randevu alacak kişilerin öncelikli olarak hazırlaması gereken şey başvuru formu. Başvuru formuna online olarak ulaşılmaktadır. Vize başvurusu için doldurulması gereken form Belçika ve konsolosluğun vize başvurusu yapan kişiyi tanıması için son derece önemli bir ayrıntıdır.

Belçika tarafından AB kriterleri göz önünde bulundurularak hazırlanan form 4 sayfadan oluşmaktadır. Bu formu doldururken yazıların rahat okunur olması, el yazısı ve tükenmez kalem ile dolduruluyor olması en önemli noktalar arasındadır. Başvuru formunu Türkçe dolduran kişilerin formda Türkçe karakterlere yer vermesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Formun İngilizce doldurulması önemli bir ayrıntıdır. Başvuru sırasında konsolosluğu gerekli belgeler ile verilecek olan formda yer alan bilgilerin doğru olması son derece önemlidir. Formda yasal yaptırımlara tabidir. Verilen bilgilerin eksik ya da yanlış olması cezaya tabidir.

Vize başvuru yapanların başvurularının olumlu sonuçlanması için formda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Bu şekilde vize sonucunun olumlu olması için avantaj elde etmek mümkündür. Yanlış, eksik doldurulan başvuru formları değerlendirilmeden ret edilmektedir.

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

AB ülkesi 26 ülkeye schengen vizesi veren Belçika vize başvurusu için ilk adım olan vize başvuru formu belirli kurallara göre doldurulması gerekmektedir. Yapılan yanlışlar başvuru sürecinin olumsuz etkilenmesini sağlamaktadır. Sistem vize başvuru sonucu 4 sayfadan oluşan bir form vermektedir. Formun kesinlikle başvuru yapacak kişinin el yazısı ile ve mavi tükenmez kalem il doldurulması gerekmektedir.

Yazının herkes tarafından rahat okunur olması da son derece önemlidir. Formu doldurmak isteyenler isterse Türkçe olarak ta formu doldurma şansına sahiptir. Fakat başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması başvuru sürecinde kolaylık sağlamaktadır. Başvuru formunun yasal bir belge olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalı bilgiler tam ve açık olmalıdır.

Formu dolduran unutulmaması gereken şey bu form vize başvurusu yapacak kişinin tanınması için öncelikli olarak noktalardan biridir. Başvuru formuna yakın zamanda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf koyulması gerekiyor. Formda ki bilgilerin diğer talep edilen belgeler ile doğru orantılı olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru olumsuz sonuçlanabilir.

Belçika Vize Başvuru Formu

Başvuru formunu doldururken başvuru yapan kişiler AB ve Belçika’nın uyguladığı bazı yaptırımları da kabul etmiş olmaktadır. Formu doğru şekilde dolduran kişiler Belçika için verilen vize süresinin geçmeyecekleri Belçika sınırları içinde vize süresi geçerse bütün cezaları kabul ettiklerini onaylamaktadır.

Vize başvuru formu ile formda verilen bilgilerin yüzde yüz doğru olduğu kabul edilmektedir. Yanlış verilen bilgiler olursa bunlar ile ilgili bütün yaptırımlar kabul edilmektedir. Formun randevu günü tam olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Formu doldururken randevu sırasında gösterilmesi gereken belgelere çok dikkat etmek belgelerin asıllarımı kopyaları mı verilmesi gerekiyor mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Form ile beraber başvurunun tarihi mutlaka doğru şekilde değerlendirmeli iş, eğitimi gezi için planlar başvuru süresine göre yapılmalıdır. Başvuru formunu talep eden başvuru yapanlardan bir miktar ücret talep edilmektedir. Ödenen tutar ile ilgili belge de başvuru formu ile beraber gerekli yerlere ulaştırılmalıdır.