Belçika Turistik Vize

Belçika Turistik Vize

Belçika Turistik vizesi, Belçika Konsoloslukları tarafından verilmektedir. Belçika sınırlarına ziyarete gitmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan dünya vatandaşları için gerekli şartlar karşılandığı taktirde verilmektedir. Turistik vize, kısa süreli vize çeşididir. Belçika turistik Schengen vizesi almayı hak eden vatandaşlar avantajlı olarak seyahat yapabilmektedir. Belçika Avrupa’da 28 Schengen ülkesinden biridir. Schengen turistik vize almayı hak eden vatandaşlar girişi Belçika üzerinden yapmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de vizesiz seyahat yapabilmektedir.

Belçika vize başvuruları, İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluklara yapılabiliyor. Herhangi bir konsolosluğa bizzat ya da temsilciler vasıtasıyla vize başvurusu gerçekleştirmek mümkündür. Vize başvurusu tamamlandıktan sonra 10 iş günü içinde dönüş yapılmaktadır. Evrakların eksik olması halinde başvurular reddedilir. Ancak evraklar tamamlanarak başvuru süreci istenen noktaya taşınabilir.

Belçika Turistik Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer dünya vatandaşları Belçika’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyebilir. Bu seyahatler ülkelerle olan diplomatik ilişkiler de dikkate alınarak vize ile yapılmaktadır. Belçika Turistik vize almak için öncelikle Belçika Vize başvuru formu doldurulmalıdır. Form Belçika Dışişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden doldurulabilir. Formu doldurmak ve teslim etmek için Konsolosluğa gitmeye gerek yoktur. Resmi site üzerinden formu doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuza emin olmalısınız. Daha sonra barkot numarası verilmektedir.

Vize başvuru formu vize başvurusu yapan vatandaşlar hakkında detaylı bilgi almak amacıyla hazırlanmıştır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli evraklar konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Evrakları güncel tarihlerini de dikkate alarak tamamlayıp dosya içine yerleştirdikten sonra teslim etmek gerekmektedir. Belçika turistik vize talep edildiğine dair dilekçe yazarak resmi makama ulaştırmak da zorunluluklar arasındadır. Vize başvuru işlemleri seyahatten en az 1 ay önce gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde yoğunluktan kaynaklı olarak işlemler uzayabilir. Bu durum ise seyahatin ertelenmesine sebep olabilir.

Belçika Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Turistik Vizesi en çok başvurulan vize çeşitlerinden biridir. Belçika’nın Schengen ülkelerinden biri olması talebin çok yoğun olmasına da sebep olmaktadır. Bu sebeple konsolosluklar bir hayli yoğundur. Randevu talep ederek, belirtilen randevu gününe itaat ederek işlemleri başlatmak oldukça önemlidir. Ayrıca vize başvuru formu, Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesinden özenle doldurulmalıdır. Başvuru formunda bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. İki isme sahip olan vatandaşlar ikisini de belirtmelidir. Evli olan kadın vatandaşlar ise kimlikte iki soyisim taşımaları halinde mutlaka ikisini de belirtmek zorundadır.

Dilekçe resmi standartlara uygun olarak doldurulmalı, seyahat amacıyla uyumlu olarak evraklar tamamlanmalıdır. Belçika gibi Schengen ülkelerinde turistik vize işlemleri için gelir belgesine çok önem verilmektedir. Belçika’da kalınan süre zarfında ikamet edilecek yer bilgileri ve uçak rezervasyon bilgileri de önem taşıyan durumlardır. Güven içermeyen herhangi bir bilgi ya da belgeye rastlanması halinde başvuru hemen iptal edilecektir. İptal edilen başvuruya itiraz hakkı mevcuttur. Belgeler hızlıca tamamlanarak yeniden başvuruda bulunmak mümkündür.

Belçika Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika vize başvurusu için bazı evrakların tamamlanmış olması büyük öneme sahiptir. Evrakların eksik olması halinde vize başvuruları onaylanmadan geri çevrilmektedir. Konsolosluk yetkilileri vize başvurusu yapan vatandaşlara güven duymak isterler. Evraklarla bu güvenin sağlanması başvurunun onaylanma sürecini hızlandıracaktır. Evrakların güncel olması da önemli hususlardan biridir. 10 yıldan eski evraklar, onaylansa dahi sınırda geçiş izni verilmez.

  • Vize Başvuru Formu: Başvuru formu, Belçika yetkililerinin vize başvurusu yapan vatandaş hakkında ön bilgi edinmelerini sağlayan evraktır. Eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Formda seyahat sebebi açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmelidir.
  • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmamasına, biyometrik işlemlerinin tamamlanmış olmasına ve en az iki sayfa boşluk olmasına dikkat edilmelidir. Pasaport, seyahat tamamlandıktan sonra en az 2 ay daha geçerliliğini koruyabilecek güncelliğe sahip olmalıdır.
  • Vize Başvuru Dilekçesi: Resmi kuruma isteği belirten bir dilekçe sunulmalıdır. Dilekçe ve başvuru formu ayrı kavramlardır. İkisi de gereklilik taşımaktadır.
  • Biyometrik Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf evrakların içinde olmalıdır. Fotoğraflardan bir tanesi başvuru formu üzerine yapıştırılır. Fotoğrafın en fazla son üç ay içinde çekilmiş olması gerekir.
  • Gelir Belgesi: Belçika Konsolosluğu vize başvurularında son 3 aylık maaş bordosu talep etmektedir. Bordonun ıslak imzalı olması da önem taşıyan durumlar arasındadır. Kişinin seyahat masraflarının garanti altında olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
Belçika Turistik Vize Ücretleri

Belçika vize ücretleri vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda ücretler milletlere göre de değişmektedir. Altı yaş altı çocuklardan ise herhangi bir ücret talep edilmez. Belçika turistik vize ücreti ise 70Euro değerindedir. VIP turistik vize ücreti 200 Euro değerindedir. Belçika vize ücretlerini dolar üzerinden talep etmektedir. Ücretler banka hesabına yatırılır. Bazı vatandaşlar çek vasıtasıyla ödeme gerçekleştirmektedir.

Vize başvuru ücreti Konsolosluğa ödenen ücrettir. Evrak masraflarını karşılamak amacıyla ödenmektedir. Vize ücretinden ayrı olarak değerlendirilmektedir. Vize ücreti ülkeye giriş harç parası olarak kabul edilir. Danışmanlık ücreti de vize ücretine dahil olmamakla birlikte danışmanlık firmalarına ödenmektedir. Danışmanlık ücretini yalnızca danışmanlık talep eden vatandaşlar ödemek zorundadır.