Belçika Schengen Vizesi

Belçika Schengen Vizesi

180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak Belçika ziyaretlerinde Türk vatandaşlarının alması gereken Schengen vizesi biden fazla ülke ziyareti yapmak isteyenler tarafından da talep edilebilir. Planlı bir seyahat güzergahı olanlar 26 Schengen ülkesini ziyaret edebilmek için bu vize tipine başvurmak durumundadır. Fakat Belçika Schengen vizesi alanların dikkat etmeleri gereken bir konu var.

Ziyaret edilecek ülkelerden ilk Belçika ise Schengen vize tipine başvuru yapılması gerekir. Başka bir deyişle Belçika Konsolosluğu aracılığı ile alınan bir Schengen vizesini kullanabilmek için Schengen ülkelerinden ilk önce Belçika’ya giriş yapılmaktadır. Tüm bunlar dikkate alınarak başvuru işlemlerini başlatmakta yarar bulunuyor. Aksi halde seyahat sırasında ciddi sorunlar ile karşılaşma imkanı söz konusu olabiliyor.

Belçika Schengen Vizesi İşlemleri

Vize işlemlerini başlatmak için ülke genelinde sadece belli şehirlerde bulunan Belçika Konsolosluklarına müracaat etmek gerekiyor. Bu müracaatlar ise mutlaka randevu alınarak başlatılmalıdır. Randevu gününün seçimini yaparken mutlaka zaman sorununuz olmadığına dikkat edin. Çünkü parmak izi alma işlemi ve yoğunluğa da bağlı olarak konsolosluktaki işlemler zaman zaman gereğinden fazla uzun sürebiliyor. Bu nedenle ile sizin için en uygun saat ve günü tercih ettiğinizden emin olmanızda fayda bulunuyor.

Schengen vizesi transit geçişleri de kapsadığı için kısa süreli bir vize tipidir. Vize başvurusu için randevu alındığında vizi tipini belirtmeniz gerekiyor. Bu bilgiye bağlı olarak konsolosluktan müracaat sahibinin temin etmesi gereken evrak listesi veriliyor. Listede bulunan her bir evrakın vize başvurusunun sonucunu doğrudan etkileyeceğini bilmek gerekiyor. Bu neden ile evrakların eksiksiz ve hatasız olmasına azami önem göstermekte fayda bulunuyor. Evrakların tamamlanması ile birlikte vize işlemleri de başlayacaktır.

Belçika Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Schengen vizesi alabilmek için belli başlı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle pasaport süresi en önemli konular arasında yer alıyor. Vize başvurusu için kullanılacak olan pasaportun kullanım süresi geçmemiş olmalı. Örneğin 10 yıldan eski, yırtık ya da yıpranmış olan pasaportlar vize başvurusu esnasında kabul görmeyecektir. Bu gibi durumlarda başvuru sahibinin yeni bir pasaport çıkarttırması yararlı olacaktır. Ayrıca pasaport kullanılabilir olsa dahi seyahat bitimi itibari ile 6 ay daha geçerli olmalıdır.

Son olarak pasaportun ülkeye giriş ve çıkışta damgalanabilmesi için en az 2 boş sayfasının da olması süreçte sorun yaşamanızı engelleyecek konular içerisinde bulunuyor.
Belçika Schengen vizesi ile ülkede 90 günlük kalış izni verilmektedir. Fakat bu süre 180 günlük zaman içerisinde kullanılmalıdır. Scehengen vizesini tek ya da çift girişli olarak talep edebileceğiniz gibi çok girişli olarak da alabilirsiniz.

Belçika Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Pasaport ve 2 tane beyaz fon üzerine çekilmiş biyometrik fotoğraf Schengen vize başvurularında mutlaka bulunmalıdır. Fotoğraf, müracaat sahibinin net olarak tanınmasını engelleyecek herhangi bir duruma sebebiyet vermemelidir. Ayrıca fotoğrafların en fazla 6 ay öncesine sahip olması gerekiyor. Vize başvuruları en erken seyahat tarihinden 3 ay öncesinde yapılabiliyor. Fakat başvuru işlemlerinin cevap süresi ortalama bir hafta sürüyor. Bu neden ile seyahatten 15 gün önce de vize işlemleri başlatılabiliyor. Fakat talebin sonuçlanma süreci konsolosluğun yoğunluğuna ya da resmi günlere denk gelmesine bağlı olarak da değişiklik gösterebiliyor.

İşlemlerini acil bir biçimde tamamlamak isteyenler ise dilerse Belçika Express vize talebinde bulunabiliyor. Fakat normal bir süreçte vize işlemlerini yürütmek isteyenlerin seyahat gününü dikkate alarak başvuru yapmasında yarar var. Vize evrak listesi içerisinde seyahat gün ve saatini belirten uçuş bileti ve konaklama yapılacak mekanın adresi de yer alıyor. Ayrıca ülkede kalmak istediğiniz gün sayısını ve bu süre içerisinde yapılacak olan harcamalara dair bir de banka hesap dökümünü konsolosluk ile paylaşmanız istenmektedir.

Ülkeye giriş amacı ve seyahat planının gün gün anlatıldığı bir dilekçe hazırlanması gerekiyor. Fakat bu dilekçe Belçika resmi dillerinden biri ile yazılmalıdır. Aksi halde dilekçe geçerli olarak kabul edilmeyecektir. Eğer turistik bir tur ile seyahat gerçekleştirilecekse bu da dilekçe de yer almak durumundadır. Son olarak vukuatlı nüfus örneği, kimlik fotokopisi ve tam olarak doldurulan vize başvuru formu da dosyaya eklenmelidir. Tüm bunların yanı sıra Belçika Konsolosluğu gerekli gördüğü her halde ekstra evrak talebinde bulunabiliyor. Evrakların eksiksiz tamamlanması sürecin aksaklığa neden olmadan tamamlanmasını sağlayacaktır.

Belçika Schengen Vize Ücretleri

Belçika vize işlemlerinin son aşaması ise vize ve harç ücretlerinin yatırılmasıdır. Bu ücretler herhangi bir bankaya değil konsolosluk içerisinde bulunan veznelere yatırılmaktadır. Schengen vize ücretleri 70 € vize ve 25 € harç olmak olmak üzere toplamda 95 €’dur. Fakat bazı durumlarda ücretlerde değişiklik olabilir. Özellikle hızlı vize başvurularında bu fiyatlar artış gösterebiliyor. Bunun yanı sıra belli bir başın altında olan çocuklar için indirimli ücret tarifeleri de uygulanabiliyor. Ücretler her yıl Belçika Hükümeti tarafından yeniden güncellenebiliyor. Ücreti yatırıp dekontu da evrak dosyanıza eklemeniz halinde başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.