Belçika Öğrenci Eğitim Vizesi

Belçika Öğrenci Eğitim Vizesi

Eğitim amacı ile Belçika’ya gitmek isteyen öğrencilerin mutlaka öğrenci eğitim vizesi almak durumundadır. 90 günden uzun kalmak isteyen öğrenciler için D tipi yani uzun süreli vize işlemleri yapılmaktadır. Sadece üniversite eğitimi almak isteyenler değil aynı zamanda kolej okumak isteyenler de bu vize tipine başvurmak durumundadır. Ücretsiz staj yapmak isteyenler de bu kategoriye girmektedir.

Vize için Belçika Konsolosluğuna başvuru işlemleri hafta içi her gün 9.00 ile 11.00 saatleri arasında gerçekleştirilirken vize işlemleri yine hafta içi 14.00 ile 15.00 arasında kabul ediliyor. Öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olanların bu talebini evraklar ile ispatlaması gerekiyor. Öğrenciler için vize talep işlemleri evrakların eksik olmadan teslim edilmesi halinde genellikle olumlu sonuçlanıyor. Fakat ülke güvenliği Belçika’nın en çok önem verdiği konular arasında yer alıyor. Kamu güvenliğini tehlikeye sokacak durumlarda vize talebi reddedilebilir.

Belçika Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Belçika eğitim vize işlemleri için farklı illerde bulunan Belçika Konsolosluğu aracılığı ile yürütülmektedir. Öğrenci eğitim vize işlemlerini başlatabilmek için öncelikle konsolosluk ile iletişime geçerek randevu almanız gerekiyor. Randevu esnasında hangi tip vize başvurusu yapacağınızı bildirmelisiniz. Randevu talep edildiğinde konsolosluk tarafında hazırlanması gereken evrak listesi müracaat sahibine iletilecektir. Ayrıca konsolosluğun web sitesinden başvuru formu alarak bu formu da hazırlamalısınız.

Vize işlemleri evraklarda herhangi bir problem çıkmaması halinde en çok 10 gün içerisinde cevaplandırılıyor. Başvuru için evrak teslimine gidildiğinde konsolosluk tarafından vize ve harç ücreti istenmektedir. Bu ücreti konsoloslukta bulunan vezneden yapabilirsiniz. Ayrıca evrak teslimi işlemleri de müracaat sahibi tarafından bizzat gerçekleştirilmelidir.

Başvuru esnasında istenen ücretler belli aralıklar ile değişiklik gösterebilir. İşlemler esnasında başvuru formunu temin ederek bu formu da eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra formda beyan edilen bilgilerin de mutlaka doğru olması gerekir. Aksi halde vize işlemlerinin olumsuz sonuçlanma ihtimali doğabilir. Olumsuz sonuçlanan vize taleplerinde tüm işlemlerin yeniden yapılması gerekiyor. Bu durumu da göre alarak planlanmış olan seyahat gününden yaklaşık olarak bir ay öncesinde vize başvurularının yapılmasında büyük fayda bulunuyor.

Belçika Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika eğitim vizesi almak isteyen ve 6 yaşın üzerinde buluna herkesin parmak izi alınıyor. Bu işlem konsoloslukta yapılmaktadır. Fakat müracaat sahibi daha önce D vizesi yani uzun süreli ülkeye giriş için parmak izi verenler için yeni bir uzun süreli vize işlemlerinde tekrar parmak izi alma işlemi uygulanmayabilir. Başvurunun kabul edilebilmesi için bazı şartlara dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle pasaportun geçerlilik süresi önem arz ediyor. 10 yıldan eski ya da yıpranmış, bilgileri okunmayan bir pasaport kabul edilmeyecektir. Pasaport içerisinde 2 sayfanın da boş olması gerekir. Aksi halde pasaportun yenilenmesi uygun olacaktır.

Konsolosluk tarafından istenen evrak listesinin tam olarak hazırlanarak randevuya gitmeniz halinde işlemleriniz daha kısa süre içerisinde tamamlanır. Belçika hükümeti, öğrenci vizesi talebinde bulunan kişi 21 yaşının üzerindeyse Ankara ya da İstanbul adliyesinden adli sicil kaydı temin edilir. Bu kayıt Belçika resmi dillerinden biri ile çıkarılmış olmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahipleri ise yasal velisini noter onaylı bir belge ile ibraz etmeliler. Öğrenci yazılı mülakat formu ise ülkede hangi dilde eğitim alınacak ise o dilde yazılmak zorundadır.

Belçika Öğrenci Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar?

Öğrenci eğitim vizesi için başvurmak isteyenler öncelikle taleplerini açık ve net bir biçimde ifade ettikleri bir dilekçe hazırlamaları gerekiyor. Fakat bu dilekçe İngilizce ya da Flemenkçe yazılmalıdır. Türkçe yazılan dilekçe kabul edilmeyecektir. Seyahat bitiminden sonra 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport evrak listesinde yer alıyor. Ayrıca son 6 ay içerisinde yüz hatlarını kapatacak herhangi bir aksesuarın bulunmadığı iki adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Kimlik fotokopisi, nüfus örneği (Vukuatlı) ve son üç aya ait banka hesap dökümü diğer evraklar arasında yer alıyor. Bu evraklar Belçika’ya ne sebepten olursa olsun giriş yapmak isteyen herkesten talep edilirken öğrenci vizesinde ek evraklar bulunuyor. Bu evrakların başında da eğitim görmek isteyen kişinin orijinal kayıt kabul evrakı bulunuyor. Bu evrakta kaşe ve ıslak imza bulunmak zorundadır.

Staj ya da lisansüstü eğitim yapmak isteyenler de öğrenci vizesine başvurma zorunda olduklarından ücretsiz staj kabul belgesi temin edilmelidir. Mezun olanlar için diploma, akademik kayıt belgesi de gerekmektedir. Burslu eğitim alacak olanların bursu 617 €’dan az ise sponsor bulmak durumundadır. Ayrıca garantöre dair banka hesap özetinin de evrak dosyasında yer alması başvurunun kabulü için önemlidir. Sponsoru Belçika’da olanlar için sponsorun kayıtlı olduğu belediyeden onaylanmış davetiye alınmalıdır.

Belçika Konsolosluğu tarafından istenen diğer evraklar içerisinde ise; uçak bileti, konaklama adresi, eğitim süresi, sağlık raporu ve eğitim görülecek olan okula dair bilgilerin ibrazı bulunuyor. Tüm bu belgelerin hatasız biçimde tamamlanarak konsolosluğa verilmesinden kısa bir süre sonra konsolosluk olumlu ya da olumsuz sonuç için geri dönüş yapacaktır.