belçika konsolosluğu

Belçika Konsolosluğu

Farklı amaçlarla Belçika’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, Belçika Başkonsolosluğuna başvuru gerçekleştirmektedir. Ayrıca Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşları kimlik, evlilik, pasaport ve doğum gibi işlemlerin kağıt üzerindeki prosedürleri gerçekleştirmek adına başvuru sağlamaktadır.

Belçika vize başvurusu gerçekleştirmek ve ülkeye değişik amaçlar altında ziyaret edebilmek için Belçika başkonsolos, Belçika Büyükelçiliği ve konsolosluk bünyesinde yetkilendirilmiş olan acentelere başvuru yapılabilmektedir. Burada vize talebinin onaylanması ise Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği ait bir yetkidir.

Belçika Konsolosluğu Vize İşlemleri

Belçika Schengen bölgesine ait bir ülke olduğundan dolayı, yapılacak farklı amaçlar doğrusundaki seyahatler için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Schengen vizesi başvurusu ise gerçekleştirilecek olan ülkenin Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği nezdinde sağlanır. Yerine getirilmesi gereken evraklar, dosyalar ve vize başvuru kapsamında, Belçika için en fazla 90 gün süreyle konaklama hakkı elde edip elde edilmektedir. Vize başvurusu ziyareti için tüm kişisel bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve ıslak imza üzerinden sunulmasıyla gerçekleşir.

Kısa süreli seyahatler konusunda Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği doğrudan başvuru kabul etmemektedir. Sadece uzun süreli (oturum) yapılacak olan başvurular direkt olarak konsolosluk ve büyükelçilik nezdinde gerçekleştirilebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti, farklı amaçlarla kurs veya eğitim ve transit kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Belçika Konsolosluğuna, Büyükelçiliğe ve konsolosluk bünyesinde yetkilendirilmiş acentalar üzerinden yapabilir. Kişi almak istediği Schengen vizesi için Belçika Başkonsolosluğu nezdinde ve yetkili merciler tarafından, kesin olarak seyahat izni verilmeyebileceği, sınırda red alabileceğini kabul etmiş sayar.

Belçika Konsolosluğu Vize Randevu

Schengen bölgesinde yer alan Belçika Krallığı için yapılacak vize başvurusu, Belçika Konsolosluğu, Belçika Büyükelçiliği ve yetkili olan acenteler bünyesinden randevu alınarak gerçekleştirilir. Özellikle farklı amaçlar doğrultusunda kısa süreli seyahatler için, doğrudan gidilerek başvuru gerçekleştirilemez. Mutlaka önceden randevu alınması gerekir. Randevunun verildiği tarihe kadar kişi, istenen tüm vergi belgeleri eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Ayrıca Schengen vizesi başvurusu için gerekli olan belgeyi Belçika Başkonsolosluğu web sitesi üzerinden temin etmek mümkün. Başkonsolosluğa giderek birebir olarak da bu belge alınabilir. Daha sonra kişinin kimliği ile pasaport üzerindeki bilgilerinin uyumlu şekilde yer aldığı vize başvuru belgesi üzerinden, verilen tarih kapsamında başvuru gerçekleştirilebilir.

Belçika Konsolosluğu Vize Ücretleri

Belçika krallığına yapılacak olan Schengen başvuru vizesi adına farklı amaçlar doğrultusunda fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Yapılacak seyahatin süresi, amacı ve farklı ülkelere geçiş gibi etmenler fiyatları değiştirebilmektedir. Ayrıca 6 yaş altı çocuklar için vize ücreti talep edilmemektedir. Bu konuda yapılacak olan Belçika Başkonsolosluğu kapsamındaki başvuru harç bedeli ile vize başvuru merkezi ücretleri kapsama dahil edilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus vize başvuru ücretlerinin, Belçika Başkonsolosluğu bünyesinde vize başvuru merkezlerinden teyit alınmasıdır. Böylece güncel ücretlendirme hakkında bilgi alınabilir ve doğru şekilde gerekli olan evrak ve belgeler tam olarak hazır hale getirilebilir. Bu konuda internet üzerinden Belçika Başkonsolosluğu web sitesinden de bilgi almak mümkün. Önemli olan güncel bilgiler doğrultusunda ücretleri öğrenmek ve buna bağlı olarak değişik amaçlar altında Schengen vize başvuru işlemini başlatmaktır.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden Schengen vizesi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Turistik, ticari, eğitim, sağlık ve aile ziyareti gibi birçok amaçlar doğrultusunda randevu ile başvuru sağlanabilmektedir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika İstanbul Başkonsolosluğu başvurmadan önce, dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle ikamet edilen bölgenin hangi Belçika Türkiye Temsilciliği bölgesine ait olduğuna dair doğru bilgiye sahip olunmalıdır.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi içerisinde yer alan iller hakkında doğru ve detaylı bilgi elde edilmelidir. Böylece uzun uğraşlar sonunda hazırlanan evrak ve belgelerle, herhangi bir sorun çıkmadan başvuru tamamlanabilir. Zira Belçika İstanbul Başkonsolosluğu sınırları dışında yer alan iller için, Belçika Büyükelçiliğine başvuru yapılması gerekmektedir. Kendi ikamet bölgesi dışında yer alan Belçika Başkonsolosluğu adına gerçekleştirilen Schengen vize başvurusu kabul görmez. Bu noktada herhangi bir zaman kaybı yaşanmadan sürecin tamamlanması isteniyorsa, yetki dahilindeki şehirler hususuna dikkat edilmesi gerekir.

Belçika Ankara Büyükelçiliği

Belçika Ankara Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk teamüllerine uygun biçimde Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da yer almaktadır. Belçika Krallığı adına Ankara Büyükelçiliği, ülkenin Türkiye’deki resmi diplomatik temsilcisi olarak varlığını sürdürmektedir. Farklı amaçlar altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye’de ikamet eden üçüncü şahısların ve Belçika vatandaşlarının işlerini görmektedir. Ekonomik, kültürel, politik ve diplomatik gibi süreçlerin bağlantısıdır. Ayrıca ticari, turistik ve aile ziyareti gibi birçok nedenden dolayı Belçika Krallığını ziyaret etmek isteyenler de başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları kimlik yenileme, pasaport işlemleri, noter işlemleri, evlilik, doğum ve ölüm gibi çalışmaları konusunda da Belçika Büyükelçiliği vatandaşlarına hizmet sunmaktadır. Bu konuda Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Belçika Başkonsolosluklarından da hizmet alınabilmektedir. Gerçekleştirilecek olan seyahat amacına uygun şekilde gerekli evrak ve Schengen vizesi başvurusu, acentalar bünyesinde de güven içerisinde sağlanabilir.