Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

Bazı ülkeler pasaportla serbest geçiş hakkı tanırken bazı ülkeler Türkiye vatandaşlarına pasaport yanında vize şartı da koşmaktadır. Belçika AB birliğine uzun zaman önce katılmış TC vatandaşlarına giriş için AB kriterlerine öngören ülkelerden biri. Belçika’ya giriş yapmak için kişilerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Belçika’ya vize başvuru yapan ve kabul edilen kişiler Belçika ile beraber aynı anda 26 AB üyesi ülkede serbest dolaşım hakkı tanıyan schengen vizesi de sahibi olmaktalar. Belçika farklı koşullara sahip alternatif vizeler sunmaktadır. Vize başvurularının ilk adımı internet üzerinden yapılmaktadır. Belçika için vize almak isteyen kişiler öncelikli olarak internette başvuru formu almalı beraberinde İstanbul başkonsolosluğundan randevu almalıdır.

Belçika vize başvuru yapan kişilerin başvurularını değerlendiren, bu konuda ki tek yetkili yer Belçika İstanbul başkonsolosluğu. Konsolosluk Belçika yasaları yanında AB yasalarını da kriter olarak değerlendirmektedir. Vize başvurusu yapacakların belirli kriterleri yerine getirmesi son derece önemlidir. Öğrenci vizesi, iş vizesi, seyahat vizesi gibi alternatifler verilmekte bu vizelerin geçerlilik süreleri değişkenlik göstermektedir.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Her ülke vize işlemleri için farklı taleplerde bulunmaktadır. AB birliği tam üyesi olan Belçika vize işlemleri için tek yetkili merci İstanbul başkonsolosluğudur. Başvuru işlemlerinin ilk aşaması başvuru formudur. İnternet üzerinden başvurmak istenen vize seçeneği seçildikten sonra sistem başvuru formuna yönlendirmiştir.

Sistem vize almak isteyen kişiye bir randevu gün ve saati atamaktadır. Atanan saat ve gün uygun ise vize başvuru süreci başlatmak için bu tarihi onaylamak yeterli. Sistem ödeme bölümüne yönlendirmektedir. Vize işlemleri için Belçika İstanbul başkonsolosluğu belirli bir ücret talep etmektedir. Konsolosluğun herhangi bir banka vb. yer ile doğrudan bir anlaşması söz konusu değildir. Vize başvuru yapanların herhangi bir bankanın kredi kartı ile ödeme yapması mümkündür.

Belçika başkonsolosluğu başvuru formu başvuru yapan kişinin tanınması için son derece önemlidir. Başvuru formunda sorulan soruların tam olarak yanıtlanması son derece önemlidir. Başvuru formunun İngilizce, el yazısı ile ve okunur şekilde hazırlanması son derece önemlidir. Başvuru randevusu sırasında başvuru formu ile beraber hazırlanan belgelerin tam, eksiksiz olarak konsolosluğu verilmesi gerekmektedir.

Belçika İstanbul Başkonsolsoluğu Vize Randevu

Belçika sık sık vize başvurusu alan ülkelerden biri. Bu da konsolosluğun randevu sistemi ile çalışması gereğini ortaya çıkarmıştır. Randevu süresi 21 gün ile 3 ay arasında değişmektedir. Vize seçeneğine göre süre değişmektedir. Belçika İstanbul konsolosluğundan randevu alacakların randevu günüden önce başvuru formunu, gerekli belgeleri tam olarak hazırlamaları ve sistem tarafından verilen gün hazır bulundurmaları gerekmektedir.

Vize başvuru randevu günü konsolosluğun çalışma saatleri ve günleri içinde geçerlidir. Konsolosluk hafta için sekiz otuz beş arası hizmet vermektedir. Cumartesi, Pazar günü randevu almak mümkün değildir. Aynı zamanda konsolosluk resmi ve dini bayram günlerinde hizmet vermemektedir. Vize başvurusu yoğun günlere göre doksan güne kadar artmaktadır.

Randevular, başvuruların bu rötarlar göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Randevu alacak kişilerde Belçika ek taleplerde bulunma hakkını gizli tutmaktadır. Randevu sırasında verilen bilgilerin, belgelerin doğru olduğunu vize başvuru yapan kişi kabul etmiş ve aksi durumda yaptırımları kabul etmiş sayılmaktadır.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Vize başvurusu yapan kişiler başvurdukları vize seçeneğine göre belirli rakamlarda harç ödemek zorundadır. Ödeme başvuru formu sonrası yapılmaktadır. Vize başvurusu sırasında ödenen rakam başvuru iptal edilse de geri ödenmemektedir. Bu ücretin geri alınması için randevu günün daha gelmemiş olması ve başvuru yapacak kişinin çeşitli sebeplerden dolayı vazgeçmesi gerekmektedir.

Bu durumda da ödeme Belçika konsolosluğu kararına bağlıdır. Vize ücretleri 6 yaşından küçük çocuklar için geçerli değildir. Standart turist vizesi geçici süre içinde verilen vize ücreti 70 eurodur. Buna ek olarak 25 euro hizmet bedeli 30 euroda danışmanlık ücreti olarak toplamda 125 euro alınmaktadır.

Ticari amaçlı vize başvurusu yapanlardan alınan vize ücret ise 140 euro olarak belirlenmiştir. Belçika özel hizmetler, özel vize uygulaması sağlamaktadır. VİP özelliklere sahip vizeler için başvuru ücreti 190 euro olarak belirlenmiştir. Çalışmak için vize talep edenlerden alınan ücret ise 350 euro artı kdv olarak belirlenmiştir. Kısa süreli eğitim vizeleri için ek ücretlendirme söz konusudur.