Belçika Fahri Konsoloslukları

Belçika Fahri Konsoloslukları

Bir Avrupa Devleti olan Belçika Krallığı’nın, Türkiye cumhuriyetinin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunuyor. Bu temsilcilikler ise Belçika Konsolosluğu, Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Fahri Konsoloslukları olarak faaliyetlerini yürütüyor.

Belçika Krallığı topraklarına seyahat gerçekleştirmek isteyen bireylerin gerekli olan vize işlemleri ve Türkiye’de oturum izninin varlığı söz konusu olan Belçika vatandaşlarının konsolosluk ihtiyaç duyabilecekleri her türlü konsolosluk işlemleri konusunda destek sağlamakla yükümlüdür.

Belçika Fahri Konsoloslukları, Türkiye’de oturum izni olan Belçika vatandaşlarına ait nüfus kayıt işlemleri, pasaport işlemleri, evlilik işlemleri, doğum işlemleri, kimlik kartı yenileme işlemleri gibi çeşitlilik gösteren ihtiyaçları konusuyla alakalı olarak destek sağlamakla yükümlüdür.

Belçika Fahri Konsoloslukları aynı zamanda Belçika ülkesi dışında yaşayan Belçika vatandaşlarının haklarını korumak ve bunun beraberinde kişilere rehberlik hizmeti vermekle görevlidir.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunun, Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarına hizmet verme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bunun beraberinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Belçika’ya seyahat etmek isteyenlerinde ihtiyaç duydukları vize işlemlerini gerçekleştirmek konusunda yükümlülüğü bulunmaktadır.

Ancak Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunun sınırlı bir görev bölgesinin varlığı söz konusudur. Yalnızca Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunun görev bölgesi içerisinde bulunanlar, sunulan hizmetlerden yararlanma imkanına sahiptirler.

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğunun hizmet kapsamında bulunan şehirler ise şunlardır;

 • Denizli,
 • Manisa,
 • İzmir,
 • Aydın,
 • Balıkesir,
 • Muğla,
 • Çanakkale

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu hizmetlerinden yararlanılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında resmi tatil günleri gelmektedir. Buna göre Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu tatil günleri şöyledir;

 • 1 Ocak Yeni yıl tatili
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • 24 – 25 Aralık Noel
 • 31 Aralık Yılbaşı tatili

Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu

Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşamını sürdüren Belçika vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu nüfus kayıt, evlilik, pasaport, doğum, ölüm, kimlik kartı yenileme gibi önem arz eden işlemler konusunda hizmet vermektedir.

Bu bakımdan çok önemli bir görev üstlenmektedir. Tüm bunların yanında Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu, Belçika devlet sınırları dışında yaşamakta olan ülke vatandaşlarının mevcut haklarını savunmak ve bu kişilere rehberlik etmek konusunda yükümlü durumdadır.

Antalya’da yaşayanların yurt dışına çıkış konusunda ihtiyaç duyacakları vize işlemleri konusunda da hizmet alabileceği bir adres olma özelliği barındırmaktadır. Ancak vize başvurusunda bulunulurken Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu resmi tatil günlerini gözardı etmemek son derece önemli bir konudur.

Belçika Gazi Antep Fahri Konsolosluğu

Belçika’nın Türkiye’de bulunan çeşitli illerinde temsilcilikleri varlık göstermektedir. Bunlardan biri olarak da karşımıza Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu çıkmaktadır. Belçika’ya çeşitli sebepler nedeniyle seyahat etmeyi isteyen kişilerin gerekliliği söz konusu durumda olan vize işlemleri ve Türkiye’de yaşamını sürdürme hakkı olan Belçika vatandaşlarının gereksinimi söz konusu olan çeşitli konsolosluk işlemleri konusunda destek vermektedir.

Gaziantep’de ikamet edenler, ihtiyaçları olan çeşitli konsolosluk hizmetlerini Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu vasıtasıyla alabilme olanağına sahiptirler. Bunun yanında Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşamakta olan Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt ile alakalı işlemlerini, pasaport yenileme işlemlerini, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi birbirinden farklı bir çok işlemleri konusunda önemli ölçüde destek hizmetler sunmaktadır.

Sağlanan tüm önemli hizmetlerin yanı sıra Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Belçika topraklarının dışında yaşamını devam ettiren ülke vatandaşlarının haklarını koruma altına almak ve bu kişilere rehberlik hizmeti sağlamakla mükelleftir.

Pek çok hizmeti sunmakla yükümlü olan Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğundan hizmet alırken resmi tatil günlerinin gözardı edilmemesinde büyük yarar olacaktır. Buna göre Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu tatil günleri yukarıdaki gibidir.

Resmi tatil günlerinde Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğundan hizmet almanız söz konusu olmayacaktır. Bundan dolayı sorun yaşamamak adına yapacağınız işlemleri resmi tatil günlerinin olduğu zaman dilimleri dışında başlatmanız yararınıza olacaktır.