belçika ankara büyükelçiliği

Belçika Ankara Büyükelçiliği

Belçika Ankara Büyükelçiliği uluslararası hukuk teamüllerine bağlı olarak Ankara’da yer almaktadır. Belçika’nın Türkiye’deki resmi diplomatik kurumu olarak hizmet veren Belçika Ankara Büyükelçiliği, farklı amaçları baz alarak iki ülke arasındaki iletişimi güçlendirmektedir.

Diplomatik, politik, kültürel gibi ilişkilerin geliştirilmesi noktasında köprü vazifesi görmektedir. Ayrıca Belçika’ya gerçekleştirilecek kısa süreli ziyaretler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Türkiye’de oturma izni almış 3. ülke vatandaşlarına vize başvuru hizmeti vermektedir.

Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşları için de gerekli olan görevlerini yerine getirir. Kimlik yenileme, noter işlemleri, ölüm ve doğum, evlilik işlemleri ile pasaport gibi birçok işlemi ele alınmaktadır.

Bu hizmet hem Belçika Konsolosluğu hem de Belçika Büyükelçiliği nezdinde doğrudan Belçika vatandaşları adsına gerçekleştirilir. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. ülke vatandaşları için yapılacak işlemler için, Belçika Ankara Büyükelçiliği doğrudan destek vermez.

Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Belçika Schengen bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bu sebepten dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport dahilinde, Belçika’ya gerçekleştirecekleri farklı amaçları altındaki seyahat adına vize uygulamasına tabi tutulmaktadır.

T.C. Yeşil pasaport (Hususi), Gri pasaport (Hizmet) ve Siyah pasaport (Diplomatik) hamili kişiler vize başvurusunda muaf olarak ziyaret gerçekleştirmektedir. Vize başvurusu işlemine tabi tutulacak olan kişiler turistik, aile ziyareti, eğitim, hastalık ve bu gibi farklı amaçlar dahilinde gerekli olan tüm belgeleri ve evrakları eksiksiz şekilde hazır etmelidir. Vize başvuru formunu Belçika Ankara Büyükelçiliği web adresi üzerinden online olarak elde etmek mümkün.

Gerekli olan tüm bilgiler kimlik ve pasaport bilgilerine uyumlu olarak büyük harfle, İngilizce, Fransızca, Felemenkçe Almanca dillerinden biri seçilerek doldurulmalıdır. Belge bilgisayardan çıktı alarak hem elle hem de bilgisayar üzerinde yazılabilir. Mutlaka kişinin imza ıslak imzası evrakların içerisine yerleştirilmesi gerekir.

Pasaport türü fark etmeksizin mutlaka Belçika’ya giriş yapılması ile beraber ülkenin terk edilmesinden sonra pasaportun en az 3 aylık geçerlilik süresinin olmasına dikkat edilmelidir. Nitekim vize başvuru sırasında son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfası yer alan ve yine en az 3 aylık geçerlilik süresi bulunan pasaportlar işlem dahiline alınmaktadır.

Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Bilgisayar üzerinden Belçika Ankara Büyükelçiliği nezdindeki web sitesi aracılığıyla yapılan vize başvurusu formunun ardından, kişi randevu tarihi alabilmek için yönlendirilir. Bu bağlamda Belçika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği dahilinde görevli olan vize başvuru merkezleri ile acentalara randevu tarihinde gidilerek işlem gerçekleştirilir. Randevu tarihinin ve saatinin kesinlikle kaçırılmaması rica olunur.

Belçika adına yapılacak seyahat için vize başvurusu adına alınacak olan randevunun çağrı merkezi ya da online randevu sistem üzerinden gerçekleştirilmesi zorunludur. Belçika vize başvurusu için alınacak olan randevu tarihleri hafta içi her gün Pazartesi- Cuma gününü kapsar. Sabah saat 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında randevu işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Randevu tarihi alındıktan sonra vize başvuru merkezlerine ve acenteleri gitmeden önce mutlaka gerekli evraklar ile vize başvuru formunu tam olarak hazırlanması büyük öneme sahiptir. Herhangi bir eksik bilgi veya belge neticesinde başvuru geri dönebilir. Bu durum ise tüm işlemlerin tekrar baştan yapılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Belçika Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Belçika vize ücreti özellikleri vizenin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca vize başvurusu için yapılacak prosedürler adına farklı ücretlendirme gerçekleşir. Mutlaka Belçika konsolosluk ve Belçika büyükelçilik nezdinde en güncel ücretlendirme bilgilerinden haberdar olmaya özen gösterilmelidir. Belçika Konsolosluğu ile Büyükelçiliği kapsamında alınacak vize harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretleri işleme dâhildir.

Kısa süreli Belçika Schengen vizesi alabilmek için gerekli olan evraklar ve vize başvuru formunu randevu tarih ile beraber eksiksiz götürülmesine özen gösterilmelidir. Bu noktaya kadar verilmesi gereken tüm ücretler adına da gerekli bilginin alınmasına dikkat etmesi gerekir. Yapılan işlemler neticesinde Belçika vize ücreti iade edilmez.

Ayrıca ücret devredilemez ya da başka birine satılamaz. Herhangi bir durum karşısında Red cevabı alınır ise o zaman yeniden ücret ödenme zorunluluğu bulunmaktadır. Belçika Schengen vizesine başvuru şahıslar bu durumu kabul etmiş sayılır. Bu sebepten dolayı gerekli olan tüm belge ile evrakların doğru ve eksiksiz şekilde hazır olduğuna mutlaka özen gösterilmelidir.