Belçika Aile Ziyaret Vizesi

Belçika Aile Ziyaret Vizesi

Belçika Aile Ziyareti vizesi, Belçika sınırları içinde yaşayan, aile, akraba ya da arkadaşları ziyaret etmek amacıyla yapılan seyahat planlarında verilmektedir. Vize başvuru formunda öncelikle seyahat amacı net olarak belirtilmelidir. Seyahat amacıyla birlikte Belçika’da yaşayan yakınların ikamet adresleri ve iletişim bilgileri de verilmelidir. Bununla birlikte Belçika’da yaşayan yakınlar tarafından gönderilen imzalı ve damgalı davetiye yazısı gerekmektedir. Davetiye yazısı olmazsa olmaz evraklar arasındadır. Aksi halde seyahat amacıyla örtüşmediği için kabul edilmemektedir.

Kısa süreli vize çeşitlerinden biri olan Belçika Aile ziyareti vizesi ile yakınlarınızda vakit geçirebilirsiniz. Belçika Avrupa’da bulunan 28 Schengen ülkesinden biridir. Bu sebeple Aile ziyareti vizesi Schengen başvurusu ile alınmaktadır. Bununla birlikte Belçika üzerinden giriş yapmak şartıyla diğer Schengen ülkelerini de seyahat etme şansı yakalayabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus girişlerin Belçika’dan yapılması gerektiğidir. Davetiye yazısı dikkate alındığı zaman gelir durumu da iyi olan vatandaşların başvuruları anında onaylanmaktadır.

Belçika Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Belçika Aile Ziyareti Vize işlemleri için öncelikle Belçika’da yaşayan yakınlardan davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye yazısı faks ya da mail aracılığıyla gönderilebilir. Ancak ıslak imzalı olması oldukça önemli bir durumdur. Bununla birlikte davet eden kişinin ikamet kartı ve kimlik kartı verilmelidir. Ayrıca davet eden kişinin yakınlığı da dikkate alınarak Konsolosluk tarafından farklı evraklar ibraz edilmektedir. Yakınlık derecesi talep edilen evraklar açısından belirleyici bir unsurdur.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi için vize başvuru formunun doldurulması zorunluluk taşımaktadır. Vize başvuru formu üzerinde bulunan bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalı, seyahat amacı açık olarak ifade edilmelidir. Belçika Aile ziyareti vizesi gerekli evraklar tamamlandığı taktirde en geç 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Vize sonucu hakkında karar verme yetkisini elinde tutan organ ise Belçika Konsolosluğu olarak kabul edilmektedir. Dileyen vatandaşlar VIP vize avantajların faydalanabilmektedir. Bunun için ek ücret talep edilmektedir.

Tüm belgeler tamamlandığı taktirde randevu belirlenmekte ve işlemler kısa sürede tamamlanmaktadır. Konsolosluk, gerektiğinde ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Ek evrak talep edilirse bilgilendirme, önceden yapılmaktadır.

Belçika Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Belçika Aile Ziyareti Vize almak için Belçika sınırlarında yaşayan yakınların varlığı gerekmektedir. Yakınlardan davetiye talep edilmeli ve bu davetiye en kısa sürede mail ya da faks yoluyla ulaştırılmalıdır. Aile ziyareti vizesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yakınların güncel adres bilgileridir. Aile üyelerinin hala Belçika’da belirtilen sınırlarda yaşadığına dair güven veren belgelere ihtiyaç vardır.

Konsolosluğa sunulan evraklar, Belçika’da yaşayan yakınlarla samimi bağlar olduğunu ve gidiş geliş olduğunu kanıtlar nitelikte olmalıdır. Yetkililer, vatandaşın ziyaretini gerçekleştirdikten sonra en geç 180 gün içinde ülkesine döneceğine ikna olmalıdır. Evrakların eksik olması ya da bilgilerin yetersiz olması halinde onaylama gerçekleşmez. Sonuca itiraz edilerek yeniden başvuru yapılabilir. Bu noktada eksik olan evraklar tamamlanmalıdır.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

  1. Pasaport: Aile ziyareti vizesi başvurusu yapmadan önce pasaportun güncelliğini dikkate almak gerekmektedir. 10 yıldan daha eski pasaportlar sınırdan geçişe izin vermemektedir. Ayrıca pasaport üzerinde biyometrik parmak izi ve biyometrik fotoğraf bulunmalıdır. Pasaportta en az 2 sayfa boşluk bulunmalıdır.
  2. Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat amacı açık ve anlaşılır bir dille ifade edilmelidir.
  3. Dilekçe: Resmi vize başvuru dilekçesi evrak dosyası içine eklenmek zorundadır.
  4. Davetiye Mektubu: Bu evrak, Aile Ziyareti vizesi için olmazsa olmazlar arasındadır. Seyahat süresi boyunca nerede ikamet edileceğinini en açık delilidir. Bu sebeple gereklidir. Davetiye mektubu imzalı olmalıdır. İletişim bilgileri net olarak ifade edilmelidir.
  5. Gelir Belgesi: Maaş bordosu, banka kartı son 3 ay dökümü gibi evraklar ile gelir durumu belgelenmelidir. Seyahat masraflarının tarafınızca karşılanabileceğinin en açık şekilde kanıtlanması gerekmektedir. Bu belgeler, konsolosluk yetkililerini ikna etmek adına gereklilik taşıyan belgelerdir.
  6. Biyometrik Fotoğraf: 2 adet en fazla son 3 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf zorunludur. Biyometrik fotoğraflardan bir tanesi vize başvuru formu üzerine eklenmektedir. Fotoğrafların beyaz fon üzerine çekilmiş olması ve güncel olması önemli olan noktalar arasındadır.

Belçika Aile Ziyareti standart belgeler bu şekildedir. Ancak kişinin iş durumuna göre ve yaşam şekline göre farklı evraklar da talep edilmektedir. Ev hanımı, şirket sahibi, çalışan ya da öğrenci için Konsolosluk tarafından farklı evraklar talep edilebilir.

Belçika Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Belçika Vize ücretleri belirlenirken ülkelerin birbiriyle olan anlaşmaları dikkate alınmaktadır. Standart ücretler ise Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ücretlerin ödeme işlemleri dolar üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlar banka hesabına ödeme yapmakta ya da çek ile tahsil etmektedir. Aile ziyareti vize ücretleri de dolar üzerinden hesaplanmaktadır.

Aile Ziyareti vizesi için başvuru işlemleri adına belli bir ücret talep edilse de bu ücret vize ücretine dahil değildir. Başvuru ücreti evrak masrafının tahsili ile ilgili olup, cüzi bir miktardır. Temsilci vasıtasıyla yapılan başvurular için ödenen ücret ise firma ile görüşülmektedir.